Home Technológie Rozdiel medzi polarizačnými a klasickými slnečnými okuliarmi

Rozdiel medzi polarizačnými a klasickými slnečnými okuliarmi

by v f

Slnečné okuliare

Čo je to vlastne ona polarizácia? Denné svetlo sa šíri vo vlnách, a ak dôjde k tomu, že sa odrazí napr. od vodnej hladiny alebo od skla, stáva sa svetlom polarizovaným. Vlny sa pohybujú len v dvoch smeroch a to v horizontálnom a vertikálnom. Kým vertikálne polarizované svetlo je pre naše oči užitočné (vďaka nemu dokážeme vidieť kontrastne a farebne), tak svetlo horizontálne polarizované nám vytvára nepríjemné optické šumy a dokonca aj oslnenie. Túto negatívnu horizontálnu polarizáciu chceme potlačiť, čo najviac to ide. A presne k tomu nám slúži pri slnečnéch okuliareoch polarizačný filter. Polarizačný filter rôzneho sfarbenia v kombinácii s dobrou UV ochranou vám zaručia, že váš zrak sa nebude toľko opotrebovávať a ničiť.

 

1001399-gant-sonnenbrille-gs-2003-gunbrn-1-58Klasické slnečné okuliare toto však nezvládnu, preto je dobré sa pri výbere slnečných okuliarov pýtať aj na tento faktor. V dobrej optike vám s tým radi poradia.
Bez polarizačných slnečných okuliarov je život o dosť komplikovanejší. Uznajte. Keď si chcete napríklad čítať obľúbený časopis vonku, ale slnečný svit sa od neho odráža a hádže vám do tváre nepríjemné odlesky, polarizačné slnečné okuliare vám výrazne pomôžu tak, že eliminujú tieto odlesky. Sú skrátka využiteľné pri športe, pri práci na záhradke alebo len pri čítaní časopisu na pláži. Všetky nepríjemné odlesky od všemožných povrchov dokážu polarizačné slnečné okuliare odstrániť. Bohužiaľ u obyčajných slnečných okuliarov taký komfort nenájdete – väčšinou nedokážu tak dobre pohltiť horizontálnu polarizáciu.

 

Zhrňme si teda hlavné výhody polarizačných slnečných okuliarov:

 

  • vysoký UV filter
  • úľava pre unavené oči
  • výborné vnímanie farieb
  • vysoká úroveň ostrosti videnia
  • vidíte bez nepríjemného oslnenia
  • vidíte pohodlne a kontrastne
  • prepúšťa iba pre nás užitočné vertikálne polarizované svetlo
  • najvyššia možná ochrana proti škodlivému slnečnému žiareniu
  • polarizačný filter je nerozbitný

 

Na trhu existuje veľká kopa týchto druhov slnečných okuliarov, je už len na vás, aké si vyberiete. Tak veľa šťastia pri výbere!

 

You may also like