Home Spravodajstvo Organizácia zodpovednosti výrobcov – ako vybrať tú pravú?

Organizácia zodpovednosti výrobcov – ako vybrať tú pravú?

by v f

Organizácia zodpovednosti výrobcov je podstatná organizácia, prostredníctvom ktorej si plnia výrobcovia zákonom dané povinnosti súvisiace s obalmi, elektrickými zariadeniami, akumulátormi a batériami. Ako si vybrať tú správnu?

Ak je vaša firma zákonom charakterizovaná ako výrobca obalov, teda, ak priamo vyrába alebo predáva obaly, balí alebo plní výrobky do obalov, prípadne, dováža na Slovensko výrobky zabalené v obale, mali by ste zbystriť pozornosť. Zákon vám totiž nariaďuje plniť množstvo povinností súvisiacich s obalmi, ich pravidlami používania a recykláciou. Pre firmy je sledovanie a dodržiavanie všetkých povinností pomerne náročné, preto vznikli organizácie zodpovednosti výrobcov OZV, prostredníctvom ktorých si výrobcovia plnia všetky povinnosti vyplývajúce z nariadení o vyhradenom prúde odpadov z obalov a vyhradenom prúde odpadov z neobalových výrobkov.

Podobná analógia platí aj v prípade, že sa vaša firma zaoberá predajom elektrozariadení, prípadne ich dovozom na Slovensko zo zahraničia. Aj všetky povinnosti týkajúce sa elektrozariadení sa plnia formou organizácií zodpovednosti výrobcov. V neposlednom rade treba spomenúť, že OZV zastrešujú aj povinnosti firiem, ktoré prvýkrát uvádzajú na trh batérie a akumulátory, či už vyrobené na Slovensku, alebo dovezené zo zahraničia.

Výber OZV je dôležitý!

Ak hľadáte vhodnú organizáciu zodpovednosti výrobcov, dávajte si pozor. Na Slovensku pôsobia aj viaceré OZV s pochybnou históriou, ktoré nemusia spĺňať všetky zákonom stanovené požiadavky, vďaka čomu sa môže do problémov dostať aj vaša firma. To rozhodne nechcete, preto sa v prípade OZV oplatí voliť overenú kvalitu. Tou je napríklad organizácia zodpovednosti výrobcov Naturpack, ktorá má dlhoročnú históriu a je už dlhodobo najobľúbenejšou slovenskou OZV. Pre spolupracujúce firmy naviac poskytuje množstvo benefitov, ktoré sa rozhodne oplatia!

You may also like