Home Technológie Nahradí kondenzátor batérie?

Nahradí kondenzátor batérie?

by v f

Kondenzátory sú v súčasnosti čoraz viac používané a je dosť pravdepodobné, že za krátky čas by mohli úplne nahradiť batérie. Prečo je kondenzátor taký dobrý a prečo sa teraz ešte nevyužíva?

Kondenzátory majú široké využitie a je jasné, že majú aj výhody a nevýhody. Dnes nájdete množstvo typov kondenzátorov, ale aj batérií. Kondenzátor sa však stále nedostal pred batériu, no pracuje sa na tom, aby za pár rokov nahradil batérie a zaručil nenahraditeľnú súčasť elektromobilov a iných strojov.

Využitie kondenzátora v súčasnosti

Kondenzátor nemá až také veľké zastúpenie no nájde sa niekoľko výhod, ktorými kondenzátor disponuje. Pred tým než začneme rozoberať využitie kondenzátora v súčasnosti treba aspoň trošku vedieť, čo ten kondenzátor približne je. Kondenzátor je elektronická súčiastka, ktorej zásadnou vlastnosťou je elektrická kapacita. Kondenzátor sa skladá z dvoch hliníkových fólií medzi, ktorými je vložený papier napustený elektrolytom. Na povrchu elektródy vplyvom elektrolytu vzniká dielektrikum. Celok je zrolovaný a vložený do valcového hliníkového puzdra s dvoma vývodmi. Nájdeme rôzne veľkosti týchto kondenzátorov a tie sa delia napríklad na rozbehový kondenzátor. Tento kondenzátor má široké využitie v rôznych priemyselných odvetviach. V súčasnosti majú kondenzátory vyriešené základné funkcie a preto sa už využívajú ako súčiastka v motoroch, ale aj v elektrických obvodoch, ako veľký zdroj elektrickej energie. Kondenzator sa používa aj na filtrovanie jednosmerného napájacieho napätia. Malé kapacity sa využívajú na odstránenie vysokých frekvencií. Kondenzátory majú preto veľké využitie najmä v elektrikárstve. Je dôležité si pri práci s kondenzátorom dávať pozor, najmä keď kondenzátor vybíjate. Najmä neodborné vybíjanie kondenzátora vie poškodiť rôzne súčiastky, ale dokáže aj poriadne zraniť v prípade iskri. Ak však s kondenzátorom narábať viete, nehrozí vám žiadne nebezpečenstvo.

Využitie kondenzátora v budúcnosti

Kondenzátory nemajú v súčasnosti enormné zastúpenie ako napríklad batérie, no po čase sa to môže zmeniť. Odborníci čoraz viac pracujú na úprave kondenzátora a jeho ďalšom využití. To by mohol nájsť kondenzátor napríklad v elektromobiloch. Predstavte si, že si zakúpite auto s kondenzátorom namiesto batérie. Keď sa auto vybije dokázali by ste ho nabiť za veľmi krátku chvíľu. Bol by to prevrat v elektro mobilovom priemysle. V súčasnosti sa to však nedá, keďže kondenzátor by potreboval obrovské napätie, na to aby sa nabil a to by mohlo spôsobiť preskočenie iskry a ublíženie na zdraví. Tento problém sa však do budúcnosti môže vyriešiť a kondenzátor sa začne používať namiesto bateriek.

Tak čo? Zmenili ste názor na kondenzátor aj vy?

You may also like