Home Technológie Kde sa oplatí ušetriť na aute a kde nie?

Kde sa oplatí ušetriť na aute a kde nie?

by admin

Nie každému príde nápad šetriť na pneumatikách na úkor ich kvality ako hlúposť. Nekvalitné celoročné pneumatiky namiesto kvalitných zimných a letných pneumatík a vo výsledku ušetríte pár desiatok eur, za ktoré získate neistotu pri každej ostrejšej zákrute či mokrej ceste. Prečo? Pretože testy ukázali, že celoročné pneumatiky sú na suchu a mokru menej spoľahlivé ako letné a zároveň aj menej spoľahlivé na snehu a na poľadovici ako spoľahlivé zimné pneumatiky.

Nešetrite tam, kde sa to neoplatí

Pneumatiky rozhodne nie sú záležitosťou, kde sa oplatí šetriť – keď jazdíte na ojazdených či nekvalitných pneumatikách, jednak ohrozujete seba a celú posádku auta, ale tiež máte vyššiu spotrebu paliva. Pri nesprávne natlakovaných alebo zjazdených pneumatikách môže byť spotreba paliva na sto kilometrov až o pol litra vyššia ako za normálnej situácie. Pneumatiky s kvalitným dezénom vám jednak pomôžu jazdiť efektívne, ale hlavne zvýšia vašu bezpečnosť na cestách.

Šetrite tam, kde sa to oplatí

Chcete znížiť spotrebu paliva? V prvom rade znížte odpor vzduchu, ktorý dokáže vyrobiť „peknú spotrebu“. Máte nosič na streche? Jazdíte s otvorenými oknami? Ušetrite vďaka autodielom – deflektory na okná, aerodynamickejší strešný box na lyže alebo svetlá iného tvaru. Máte večne naprataný kufor zbytočnosťami? Nuž, potom sa nemôžete čudovať, že máte takú vysokú spotrebu. Vypracte kufor a nechajte tam iba veci, ktoré potrebujete, spotreba sa zníži.

Ako ste na tom s povinným zmluvným poistením?

Ste si istý, že máte to najvýhodnejšie? Nemusí byť iba najlacnejšie, pozerajte sa aj na to, čo za tú sumu dostanete. Skontrolujte si vaše poistenie, to, že ste u jednej poisťovne už osem rokov, neznamená, že ju nemôžete vymeniť za poisťovňu, ktorá vám ponúka lepšie poistenie za nižšiu cenu. Zvyk je síce železná košeľa, ale keď sa rozhoduje o vážnych veciach, vyzlečte si túto košeľu.

 

Foto stockimages / freedigitalphotos.net

 

You may also like