Home Cestovanie Hry počas šoférovania? Neprípustné!

Hry počas šoférovania? Neprípustné!

by v f

Používanie mobilného telefónu je síce počas šoférovania zakázané, no aj napriek tomu ho využíva stále obrovské množstvo vodičov. Celosvetovým problémom nie je len telefonovanie a posielanie správ, ale aj hranie hier.

Prieskum ukázal hrozné čísla

Holandský inštitút pre výskum bezpečnosti cestnej premávky vykonal v roku 2019 prieskum, ktorý ukázal neakceptovateľné čísla. Podľa neho pripustilo až 8,2% vodičov fakt, že počas jazdy hrajú na mobilnom telefóne rôzne hry. Zodpovednému človeku sa to môže zdať neuveriteľné a totálne nebezpečné, no nájdu sa aj takí, čo to naozaj počas jazdy dokážu. Ešte horším zistením je, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet týchto ľudí zvýšil z 3% na spomínaných 8,2%.

Súčasťou prieskumu ale nebolo len zistenie, koľko ľudí hrá počas jazdy autom hry, ale aj to, koľko ľudí používa telefón za rôznym účelom. Až 70% vodičov sa priznalo, že mobil pri šoférovaní používajú, no nie vždy je to o nezodpovednosti. Niektorí pomocou neho využívajú navigáciu, púšťajú si hudbu alebo jednoducho telefonujú pomocou hands-free zariadenia. Aj keď je mobil v dnešnej dobe zariadením s rôznymi funkciami uľahčujúcimi život, počas šoférovania by sme ho v žiadnom prípade používať nemali. Drvivá väčšina respondentov dokonca uviedla, že si na kombináciu šoférovania a používania mobilu trúfajú, pretože podľa nich nejde o riziko.

Aj napriek tomu, že veľa ľudí riziko nevidí, vždy sa tam nachádza, či už vo väčšej alebo menšej miere. Kým telefonovanie podľa odborníkov nie je až tak rušivou činnosťou, hranie hier je podľa nich neakceptovateľné a previnilci by mali byť riadne potrestaní. Rovnako je nebezpečné aj posielanie správ, kedy sa vodič sústredí viac na telefón, ako na samotnú cestu. Všetko, čo nám berie pozornosť, je nebezpečné a na to by sme nemali zabúdať. Na ceste stačia často dve sekundy a môže dôjsť k nehode, ktorá nás bude mrzieť celý život.

Bezpečnosť závisí aj od pneumatík

Rovnako, ako je nebezpečné používanie telefónu počas jazdy, sú rizikom aj zničené a nevyhovujúce pneumatiky. Ak ste našli na gumách nejaké mechanické poškodenia, praskliny, alebo hĺbka dezénu už podľa vás nie je vyhovujúca, mali by ste ich čím skôr vymeniť. Samozrejme, letné pneumatiky by mali spĺňať úplne iné parametre, ako zimné, no to neznamená, že nemajú byť kvalitné. K dosiahnutiu bezpečnej a pohodlnej jazdy nie vždy potrebujeme najlepšie letné pneumatiky na trhu, pretože aj tie lacnejšie verzie poskytujú dobré jazdné vlastnosti, ktoré vydržia niekoľko rokov. V prípade, že sa chystáte pneumatiky pred ďalšou sezónou vymeniť, urobte si menší prieskum trhu. Pomocou neho nájdete nielen ekonomicky výhodné, ale aj kvalitné gumy, s ktorými budete určite spokojný. Veľkým pomocníkom je v tomto prípade test pneumatík, ktorý pri rozhodovaní využívajú vodiči po celom svete.

You may also like