Home Cestovanie Dovolenka autom v zahraničí? Poriadne sa pripravte 

Dovolenka autom v zahraničí? Poriadne sa pripravte 

by v f

Dovolenka vlastnou dopravou nie je len o vybavovaní ubytovania a výberu konkrétnej destinácie, ale aj o technickom stave a výbave vozidla. Tento rok sa situácia v rámci cestovného ruchu skomplikovala a aj to malé percento dovolenkárov dáva prednosť práve cestovaniu autom. Dôležité je ale nezabudnúť na niektoré veci.

Skontrolujte si aktuálnu situáciu

Ako sme už spomínali, tento rok to nie je len o výbere destinácie a objednaní ubytovania, ale aj o iných povinnostiach spojených s pandémiou. Ak sa chystáte do zahraničia, poriadne si niekoľkokrát preverte aktuálnu situáciu v krajine a to, či nie je zaradená na zoznam rizikových krajín. Ak by sa takáto zmena udiala, po príchode domov by vás mohli čakať obmedzenia a rôzne opatrenia, ktoré vás určite nepotešia.

Aby ste predišli komplikáciám premyslite si aj trasu, ktorou sa vydáte. Väčšina Slovákov mieri do Chorvátska a práve tam sa dá dostať niekoľkými cestami. Kolóny tento rok síce nie sú také, ako ich poznáme, no správny výber cesty vám vie cestovanie nielen skrátiť, ale aj spríjemniť. Veľkým plusom je aj vycestovanie v strede týždňa, kedy na ceste stretnete málo dovolenkárov. Ubytovanie si tak rezervujte napríklad od stredy, vtedy zažijete počas cesty najmenej komplikácií.

Kontrola vozidla

Prehliadať sa neoplatí ani stav vozidla, s ktorým vyrazíte. Motor, pneumatiky, či brzdy musia byť v dobrom stave, aby ste sa dostali nielen do cieľovej destinácie, ale aj späť domov. Ak by vás po ceste postretli technické problémy, nebolo by to nič príjemné pre vás a ani vašu peňaženku. Dôkladne preto prezrite letné pneumatiky na aute a to, či sú spôsobilé na dlhú trasu. Ak na nich nájdete nejaké praskliny alebo poškodenia, neváhajte a vymeňte ich. V takomto prípade nie je dobré myslieť len na ekonomickú stránku, ale aj na bezpečnosť. Rovnako skontrolujte aj hliníkové disky a ich stav. Nikto od vás nechce, aby ste mali na vozidle najlepšie letné pneumatiky, no musia spĺňať požadované parametre.

V aute nesmie chýbať ani lekárnička, reflexné vesty, trojuholník a rezerva. Doplniť sa oplatí aj olej a vodu do ostrekovačov, aby ste nemuseli nikde nečakane zastavovať a riešiť nepríjemnosti. V neposlednom rade musíte mať uzatvorené aj aktuálne povinné poistenie auta pre prípad dopravnej nehody alebo policajnej kontroly. Toto poistenie preukážete na základe Zelenej karty, ktorú určite nezabudnite v dvoch kópiách. Tento medzinárodný doklad preukazujúci platné poistenie by si mohli vyžiadať pri nehode zahraničné úrady a preto je dobré mať k dispozícii aj druhú kartičku. Okrem toho ale skontrolujte, či má poistenie platnosť aj v krajine, do ktorej sa chystáte a to na zadnej strane karty.

You may also like