Home Cestovanie Čo sú to snehové reťaze na auto a aké typy poznáme

Čo sú to snehové reťaze na auto a aké typy poznáme

by v f

Snehové reťaze na auto nepatria do štandardnej, ani povinnej výbavy vodičov. Sú však nevyhnutnosťou v prípadoch, ako je zľadovatená vozovka, neodhrnutá cesta, snehový kopec alebo snehový závej. Viete však, ako vlastne pomáhajú udržať auto na ceste?

Ide o doplnok výbavy auta a hoci nie sú zákonom povinné, snehové reťaze nájdete v kufri vodičov, ktorí pravidelne jazdia vo vyšších nadmorských výškach. Nasadia sa na pneumatiky auta, konkrétne na hnaciu nápravu. Účelom je zaistiť priľnavosť pri brzdení počas jazdy na zľadovatenej, alebo zasneženej ceste a zvyšujú priechodnosť cez terén.

Aké typy snehových reťazí poznáme

Jednotlivé snehové reťaze sú od seba odlišné na základe spôsobu nasadzovania, vlastnosťami záberu a oceľovými článkami. Väčšina vodičov používa na svojich autách oceľové reťaze. Sú totiž najodolnejšie a najspoľahlivejšie. Pravidlom je, že čím viac článkov na styčnej ploche, tým sú oceľové reťaze spoľahlivejšie.

Jednotlivé reťaze sú od seba odlišné na základe pletenia:

  • na reťaze s priečkami,
  • rebríčkové reťaze,
  • reťaze so šikmou stopou.

K dispozícii sú taktiež chemické a textilné reťaze.

Rebríčkové reťaze

Rebríčkové reťaze sa skladajú z rovnobežných reťazí, ktoré sa rozložia na pneumatikách. Ich konštrukcia je jednoduchá a na pneumatikách sa uchytávajú háčikmi, pričom je to zložitejšie, nakoľko je do nich potrebné nabiehať vozidlom. Sú ideálne iba na jazdenie po menšej vrstve snehu, no ich výhodou predstavuje nižšia cena.

Reťaze s priečkami

Reťaze s priečkami si zachovávajú stabilitu pri brzdení, sú veľmi pohyblivé a priľnavé. Ich montáž je jednoduchšia a majú menej vibrácií. Sú vhodné ako reťaze na dodávky, kedy predstavujú lepšiu alternatívu k rebríčkovým reťaziam. Ich kvalita sa však odráža aj na cene, pretože sú drahšie.

Reťaze so šikmou stopou

Reťaze so šikmou stopou pokrývajú celý povrch behúňa pneumatiky, pričom majú vysokú priľnavosť a kratšiu brzdnú dráhu. Sú vhodné ako reťaze na SUV 4×4, kedy k ich výhodám patrí jednoduché namontovanie a zosadenie z pneumatiky. Ich kvalitná oceľ predlžuje životnosť a má vysokú účinnosť. Všetky tieto výhody z nich robia najdrahšie zo všetkých typov reťazí.

Chemické reťaze

Chemické reťaze predstavujú nástrek na pneumatiky, ktorý je vhodný na krátke jazdy, ako je výjazd zo zasneženého parkoviska. Už po necelých pár kilometroch totiž zmiznú a v prípade potreby treba pneumatiky opäť nastriekať.

Textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze dokážu zlepšiť jazdné vlastnosti na snehu a na ľade. S nízkou konštrukčnou výškou sa dajú použiť na určitých športových automobiloch. Vážia menej a robia menší hluk ako oceľové reťaze. Taktiež majú jednoduchú montáž a dobre sa skladajú. Najväčšia nevýhoda však spočíva v krátkej životnosti.

Pri výbere rozhoduje zima

Snehové reťaze sú užitočné zariadenie, ktoré vám pomôže najmä, ak bývate v oblasti, pre ktorú sú typické drsné jazdné podmienky v zime. Zo všetkých typov reťazí sa ako najúčinnejšie javia reťaze so šikmou stopou. Treba však podotknúť, že sú najdrahšie. Typ reťazí by ste mali preto zvoliť na základe jazdných podmienok v zimnom ročnom období.

 

 

You may also like