Home Cestovanie Čo označuje štítok na pneumatike

Čo označuje štítok na pneumatike

by v f

Štítky na pneumatikách sú zdrojom mnohých užitočných informácií, aby sme však z týchto údajov mali čo najväčší osoh, je potrebné vedieť, aké parametre nám jednotlivé čísla a písmená udávajú. S tým vám pomôžeme v našom najnovšom článku.

Aké údaje na štítkoch pneumatík nemôžu chýbať

Rozoznávame niekoľko základných informácií, ktoré by malo obsahovať každé správne označenie pneumatík. Prvým údajom je palivová efektivita, ktorá nám prezrádza mieru vplyvu pneumatík na spotrebu paliva vášho automobilu. Následne sa zo štítku dozvieme mieru priľnavosti na mokrej vozovke, ktorá je občas popisovaná aj ako bezpečnosť, keďže naznačuje brzdnú schopnosť danej pneumatiky. Zatiaľčo trieda A predstavuje najkratšiu brzdnú dráhu, písmenom F naopak označujeme najdlhšiu brzdnú dráhu počas jazdy po mokrom teréne. Do tretice nás štítky pneumatík informujú o tom, s akou úrovňou hluku sa používanie konkrétneho modelu pneumatiky spája. Štandardnou úrovňou hluku sú pre väčšinu pneumatík kategórie 1 a 2 pohybujúce sa v hodnotách od 68 do 71 decibelov.

Je dôležité podotknúť, že od 1. mája 2021 dôjde v štátoch Európskej únie k aktualizácii klasifikačných štítkov. Popri údajoch, ktoré sú na štítkoch dostupné aj dnes si tak čoskoro na štítkoch prečítate aj o miere priľnavosti pneumatiky v prípade zasneženej alebo zľadovatelej vozovky. Neprekvapí, že podobná informácia je smerodajná predovšetkým pre zimné pneumatiky, spomedzi ktorých si tak budete môcť zvoliť model tej najbezpečnejšej a najefektívnejšej pneumatiky pre vás a vaše vozidlo s ohľadom na to, po akom druhu vozovky sa počas zimnej sezóny väčšinou pohybujete.

Čo by ste si mali všímať pri hliníkových diskoch?

Kvalitné pneumatiky sa samozrejme nezaobídu bez príslušných elektrónov respektíve hliníkových diskov, ktoré je potrebné vyberať s ohľadom na značku, model a prevedenie vášho automobilu. Aj jednotlivé hliníkové disky sa od seba môžu odlišovať v otázkach ich značky, modelu a priemeru. Čo sa týka farebného prevedenia, na súčasnom trhu dominujú elegantné odtiene čiernej a striebornej farby. Pokiaľ hľadáte disky k zimným pneumatikám, všimnite si ich pri kúpe, či sú označené ako disky vhodné na použitie v zime.

You may also like