Home Šport Čo nevidia rozhodcovia, mala by vidieť technológia. Je to tak?

Čo nevidia rozhodcovia, mala by vidieť technológia. Je to tak?

by v f

Futbal je jeden z mála športov, ktorý sa veľmi dlho bránil príchodu moderných technológií. Jedná sa o najpopulárnejší šport na svete a každý zásah do pravidiel tohto dlhoročného športu sa vo fanúšikovskej obci veľmi podrobne rozoberá. Ale dostali sme sa do obdobia, kedy je jednoducho technologický pokrok neodškriepiteľný a už sa mu nemohol brániť ani futbal. Preto prišla technológia VAR – Video assistant referee, ktorá je súčasťou všetkých najsledovanejších a najpopulárnejších futbalových súťaží na svete. 

V prvom rade musíme napísať, že VAR je naozaj super vynález. Má pomôcť rozhodcom, ktorí jednoducho v rýchlosti nemajú šancu na ihrisku vidieť všetko, pričom viackrát sa počas minulých rokov stalo v dôležitých zápasoch, že ich pozornosti ušli situácie, ktoré v konečnom dôsledku rozhodli o ovplyvnení výsledku. Spomenúť si môžeme napríklad na majstrovstvá sveta 2010 v Južnej Afrike, kedy nastúpilo v play-off Nemecko proti Anglicku, pričom skóre zápasu otvoril Frank Lampard, ktorý síce dostal loptu za chrbát brankára Manuela Neuera, aj za bránkovú čiaru, ale lopta sa odrazila späť do ihriska, pričom gól v konečnom dôsledku neplatil. Rozhodcovia si to skrátka nevšimli. Anglicko prehralo a vypadlo. To by sa teraz už zrejme nestalo. VAR predchádzali rôzne iné pokusy, ktoré boli viac alebo menej úspešné.

Samozrejme, na VAR na zápasoch Premier League, Serie A, Bundesligy, Primera División, Bundesligy, Ligue 1, Európskej ligy, Ligy majstrov či medzinárodných súťaží, je potrebné si zvyknúť, pretože, aby si rozhodcovia pozreli záznamy kamier a skonzultovali ich so svojimi kolegami pri videu, tak to chvíľu trvá, pričom hráči oboch tímov aj fanúšikovia sú väčšinou netrpezliví. Taktiež je VAR dosť vyčítané, že berie futbalu bezprostrednú emóciu, pretože neraz sa stáva, že hráči dajú dôležitý gól, idú sa tešiť, no o pár momentov zistia, že gól neplatí a musia bojovať ďalej. To sú aspekty, na ktoré je treba pozerať, i keď faktom ostáva, že VAR je prospešnou záležitosťou. Čoskoro ale prenikne aj do slovenského futbalu a menších krajín, kde doteraz nebol.

Je zaujímavé sledovať, ako pôsobí VAR v samotnej praxi, pretože hlavne skúsenejší hráči nie sú naň zvyknutí, mladší sa prispôsobujú rýchlejšie. Ktovie, čím to je, možno vekom samotným. Technológia prehovára aj do kurzov, ktoré poskytujú služby stávky naživo. Napríklad, keď je v zápase tím, ktorému VAR pomôže, je následne väčšia šanca, že klub dokráča k víťazstvu. Má na svojej strane totiž psychickú výhodu. Napríklad, spomeňme  Manchester United, v ktorého dueloch je často situácia, ktorú musí rozhodnúť VAR. Svoje by o tom vedel hovoriť Bruno Fernandes, ktorý pravidelne premieňa pokutové kopy, ktoré sú skonzultované s video rozhodcom. A Red Devils, aj napriek nie najlepším výsledkom, patria medzi favoritov svojich zápasoch, keď je na nich proti slabším tímom vypísaný kurz na úrovni 1,5-1,7 a proti favoritom na úrovni 2,1-2,5.

Veľa ľudí sa pýta, či VAR vlastne pomáha futbalu ako celku? Áno, je potrebný. Nemenej potrebné ale je, aby sa s VAR narábalo citlivo, pretože je vedená diskusia o tom, že rozhodcovia technológiu nevyužívajú v správnych momentoch, teda nevyužijú ju, keď by mali a naopak. To chce ale čas, chce to cvik, pričom niet pochýb o tom, že s pribúdajúcim časom sa situácia zlepší a futbal bude v konečnom dôsledku spravodlivejší. Okrem toho,  už bolo na čase, aby sa moderné technológie dostali aj do futbalu a keď už v ňom sú, tak je potrebné im dať čas. Veď aj ľadový hokej má svojich videorozhodcov a tenis má svoje jastrabie oko. A ani tam to nešlo hladko, ale ľudia nakoniec pochopili, že je to potrebné.

 

You may also like