Home Cestovanie Čas prezúvania sa blíži: Kedy je najvhodnejší?

Čas prezúvania sa blíži: Kedy je najvhodnejší?

by v f

Aj keď to tak vonku občas nevyzerá, jar pomaly ale isto prichádza, a tak sa vynára potreba prezutia zimných pneumatík za letné. Kým termín používania zimných pneumatík nám vyplýva zo zákona, pri letných to už presne dané nie je. Oplatí sa ich prezuť hneď v apríli, alebo je výhodnejšie počkať? Ale dokedy?

Zbehlí motoristi a dlhoroční majitelia áut si s touto otázkou hlavu veľmi nelámu. Aj keď termín výmeny zimných pneumatík za letné nie je určený, vedia, kedy nastal správny čas na prezutie. Ak však medzi nich nepatríte a radi by ste sa uistili, kedy tak spraviť, čítajte ďalej.

Teplota vám poradí

Najvernejším ukazovateľom toho, či už nastal správny čas na prezutie, je počasie. Vonkajšia teplota pohybujúca sa niekoľko dní, najlepšie aj týždeň, okolo 7 stupňov nad nulou už skutočne prezrádza príchod jari a s ňou nastáva čas výmeny zimných pneumatík. Ak sa pýtate, prečo sa vôbec musia prezúvať a nie je možné jazdiť na zimných počas celého roka, odpoveď je jasná. Každá pneumatika má iné vlastnosti. Kým zimné gumy majú drsnejší dezén a sú prispôsobené na jazdu na snehu či ľade, letné pneumatiky zas lepšie zvládajú vysoké teploty. Pri nich sa totiž zvyšuje brzdná dráha zimných pneumatík, čo pri teplotách okolo 20 stupňov Celzia môže znamenať riziko. Nie je to však jediný dôvod. Jazdenie v lete na zimných pneumatikách by vás stálo oveľa viac, keďže by sa zvýšila spotreba.

Nevyhnutná investícia

S prezúvaním, samozrejme, počíta každý. Ak vás však zaujíma jeho cena, vedzte, že nie je vždy rovnaká. Odvíja sa od toho, či majú obe pneumatiky spoločné elektróny, alebo ide o prezutie celého kolesa. Druhá možnosť je o čosi menej nákladná. Ak na jar zistíte, že hĺbka dezénu letných pneumatík je menšia ako 1,6 mm, nastal čas na kúpu nových. Aj keď ide o výdavky navyše, nezúfajte. V dnešnej ponuke už nájdete množstvo lacných a zároveň kvalitných gúm, akými sú napr. lacné pneumatiky Zeetex.

 

You may also like