Home Ekonomika Ako vyriešiť nečakané výdavky

Ako vyriešiť nečakané výdavky

by v f

shutterstock_592652246

Prekvapila vás porucha auta, náhle vás vytopili susedia, alebo ste zo dňa na deň prišli o príjem, a teda je ohrozený váš rodinný rozpočet? Nečakané výdavky nás mnohokrát vedia dostať do nepríjemnej situácie. Ak sa vám to už tiež stalo, nezúfajte. Nie ste v tom sami. Až tretina ľudí na Slovensku, žiaľ, žije takpovediac od výplaty k výplate. V Európskej únii tak opäť takmer vedieme jednu negatívnu štatistiku. A pritom stačí tak málo – ovládať základné zásady finančnej gramotnosti. Tá najznámejšia hovorí, že z každého príjmu by sme si mali odložiť aspoň 10 %. Z vlastnej skúsenosti však možno viete, že to nie je vždy jednoduché.

Ako sa popasovať s nečakanými výdavkami

Niekedy stačí, že príde vyšší účet za telefón alebo nedoplatok za energie a problém je na svete. Čo s tým, keď je do najbližšej výplaty ešte ďaleko? Prvou myšlienkou, ktorá vám napadne, bude uskromniť sa. Bez ružových okuliarov sa pozriete na svoje bežné výdavky, a nakoniec sa väčšinou nájde niečo, bez čoho nejaký čas môžete existovať. Možno to pre vašu rodinu dokonca bude dobrá skúsenosť a všetci sa naučíte viac šetriť.

Keď sa však jedná o vyššiu sumu, nezostáva nič iné, len si požičať. Potom je na mieste otázka, kam sa obrátiť, koho požiadať. Možno nemáte možnosť, alebo si nechcete požičiavať od známych či rodiny. V prípade výpadku príjmu nemôžete rátať ani s bankovým úverom. Do úvahy prichádza ešte kreditná karta. Chce to však pevnú vôľu, aby ste z nej nečerpali viac peňazí, ako reálne potrebujete. O včasnom splatení ani nehovoriac. Ideálne je vrátiť požičanú čiastku vo vopred danom bezúročnom období, ktoré väčšina kreditných kariet poskytuje. Všeobecne sa dá povedať, že táto možnosť sa dá využiť, ak potrebujete požičať 200 – 700 €.

Ak sa jedná napríklad o spomínané vyššie účty za energie a podobne, máte väčšinou len niekoľko dní na úhradu a ak nechcete platiť aj poplatky z omeškania, budete sa musieť poponáhľať. V takej situácii pravdepodobne nebudete mať čas na schvaľovanie úveru alebo kreditnej karty v banke. Navyše pre niekoho môže byť nepríjemné ísť osobne žiadať o pôžičku. Našťastie sa ponúka jednoduchšia, príjemnejšia a hlavne rýchlejšia možnosť, ako si zaobstarať peniaze na pokrytie rôznych nečakaných výdavkov.

Krátkodobé pôžičky

Krátkodobé pôžičky sa môžu stať skvelým a promptným riešením i vašich výdavkov. Pre množstvo výhod ich využíva čím ďalej viac ľudí. Získať ju je veľmi jednoduché. Pomocou online kalkulačky si sami navolíte sumu, ktorú potrebujete a okamžite viete aj to, koľko zaplatíte späť. Nemusíte čakať na zložité schvaľovanie svojej žiadosti a absolvovať byrokratickú tortúru ako v banke. Pohodlne si všetko zariadite z domu a už o pár minút môžete očakávať vami zadanú sumu na svojom bežnom účte.

Nečakané výdavky tak raz-dva zmetiete zo stola. Zároveň je to najlacnejší a  najdiskrétnejší spôsob, ako prísť k čiastke, ktorú potrebujete. Pri pôžičkách takéhoto nebankového typu ušetríte za vedenie účtu a na iných poplatkoch, s ktorými  by ste sa stretli v banke. Mnohé sú dokonca takmer bezúročné, čiže nezaplatíte navyše toľko ako pri bežných úveroch. Nepotrebujete ani ručiteľa, a teda nikto, ani váš zamestnávateľ, sa nedozvie, že ste si požičali. Nemusíte sa ani báť, že budete mať záznam v niektorom z registrov dlžníkov.

Anonymita je teda jedným z veľkých plusov krátkodobých pôžičiek. Inou výhodou je, že nemusíte dokladovať účel pôžičky a splácate navyše vtedy, keď vám to vyhovuje. Sami si totiž určíte aj dobu splatnosti. Je teda jedno, z akého dôvodu peniaze potrebujete, či ste dôchodca, študent alebo mamička na materskej dovolenke. Krátkodobá pôžička môže určite pomôcť aj vám.

 

You may also like