Home Technológie Ako presúvať vodu na záhrade a v dome?

Ako presúvať vodu na záhrade a v dome?

by v f

Najjednoduchším spôsobom, ako dostať veľký objem vody z bodu A do bodu B je vodné čerpadlo. Dá sa to samozrejme aj vedrami, ale o nízkej efektivite sa nie je potrebné viac rozpisovať. Vodné čerpadlo v závislosti od svojho zamerania je možné použiť na zavlažovania, ako kalové čerpadlo v prípade zatopenia po búrke alebo ako zdroj vody zo studne.

Výkon čerpadla udávaný vo Wattoch nie je jedinou a ani najdôležitejšou hodnotou, ktorú treba na čerpadle hľadať. Omnoho dôležitejšie sú hodnoty ako sacia hĺbka (udáva sa u čerpadiel umiestnených mimo vody) a výtlačná výška (tá je zasa dôležitejšia u ponorných čerpadiel).

Obyčajné čerpadlo na vodu nie je až také obyčajné, ako sa zdá. Časy, keď jedinou dostupnou značkou bola Sigma, sú už dávno za nami a trh je plný čerpadiel všetkých typov a výkonov.

Súčet týchto dvoch hodnôt udáva výšku, do ktorej je čerpadlo schopné dostať vodu. Neznamená to však, že čerpadlo vytlačí vodu v rovnakom objeme aj do najvyššieho bodu svojej výkonovej krivky. Ako napovedá názov, jedná sa o krivku – s výškou plynule klesá objem, ktorý je čerpadlo schopné vytlačiť. Je preto dôležité poznať dopredu výšku, do ktorej chceme dostať vodu a tiež vedieť, v akom množstve. A nechať si vždy aj potrebnú rezervu, pretože do hry vstupujú aj ďalšie faktory. Napríklad prierez a trenie v potrubí.

O bezpečný chod (a najmä vypnutie čerpadiel) sa starajú plavákové spínače. Tie zaisťujú vypnutie prúdu v prípade, že voda poklesne pod bezpečnú hranicu a plavák sa preklopí. Viaceré čerpadlá sú vybavené aj vnútorným bezpečnostným spínačom proti behu na sucho.

Čerpadlá sa líšia viacerými detailmi. Niektoré sú vyrábané z hliníkovej zliatiny, ktorá zaisťuje nízku hmotnosť. Nerez je charakteristický odolnosťou voči korózii a liatina má dlhšiu trvácnosť, vykúpenú vyššou hmotnosťou.

Okrem čerpadiel na čistú vodu existujú aj kalové čerpadlá. Názov neznamená, že nesmú čerpať čistú vodu. Len sú pri jej čerpaní menej výkonné. Na druhej strane – voda, ktorú čerpajú, nemusí byť čistá a občasný kamienok zo studne nie je pre ne žiadny problém.

Ak sa rozhodujete medzi obyčajným čerpadlom a kalovým čerpadlom, nemusí byť kalové čerpadlo zlá voľba. Je menej náchylné na nečistoty a v prípade potreby len menšej výtlačnej výšky.

Čerpadlo na vodu nemusí byť len elektrické. To je síce tichšie a ľahšie, chýba mu však univerzálnosť benzínového čerpadla. Benzínové čerpadlo je univerzálne použiteľné. Táto vlastnosť je vykúpená vyššími prevádzkovými nákladmi a samozrejme aj hlučnosťou. Niektoré značky ponúkajú aj vylepšené funkcie – napríklad možnosť skladovať a prevádzkovať aj benzínové čerpadlo v akejkoľvek polohe, bez poškodenia motora.

 

 

 

You may also like