Home Technológie Ako postupovať pri výbere zimných pneumatík

Ako postupovať pri výbere zimných pneumatík

by v f

Každý rok sa množstvo vodičov vyriešiť jednu základnú otázku – aké zimné pneumatiky si zvoliť? Či už sledujete testy pneumatík, dávate na radu známych alebo sa orientujete podľa skúseností, nikdy nie je na škodu naučiť sa niečo nové alebo sa uistiť sa v už v tom, čo poznáte. Tu sme spísali základné faktory, na základe ktorých si ľudia volia zimné pneumatiky.

Rozmer pneumatík

Ešte než si kúpite konkrétny model, musíte vedieť, aký rozmer pneumatík potrebujete. Nejde len o to, aby ste si kúpili najlacnejšie pneumatiky, keďže rozmer pneumatiky definuje škálu dezénov, z ktorých si budete vyberať. Rozmer sa zvyčajne nachádza na bočnej strane pneumatiky.

Rozmer pneumatík je zobrazený vo forme číselného radu s písmenami. Môžu to byť napr. zimné pneumatiky matador s označením vo forme 205/55 R16. Prvé čísla vyjadrujú šírku pneumatiky v milimetroch, druhé zase označujú profilové číslo v %. To udáva pomer medzi výškou profilu a menovitou šírkou profilu pneumatiky. Tretie číslo je priemer pneumatiky v mieste dosadacej plochy pätky k ráfiku (v palcoch). Písmeno R znamená, že pneumatiky majú radiálnu konštrukciu.

Po rozmere pneumatík nasleduje faktor terénu.

Terén

Jazda v meste po suchých a odsnežených cestách

V tomto prípade je najlepšie zvoliť pneumatiky, ktoré spomalia auto v rizikových situáciách, pričom zabezpečia bezpečnú jazdu. Ideálnym výberom sú smerové pneumatiky strednej alebo ekonomickej triedy.

Jazda mimo mesta s vyššou rýchlosťou, po odsnežených cestách

V tejto situácii je dobré zvoliť pneumatiky, ktoré sa sústredia na tichú prevádzku a pohodlie. To sa dosiahne pri asymetrických pneumatikách strednej alebo vyššej triedy. Vhodné sú taktiež pneumatiky so smerovým dezénom prémiovej triedy.

Horské podmienky

Ak jazdíte v hornatých častiach a opakovane sa pohybujete v ťažkých podmienkach, zvoľte pneumatiky s agresívnym smerovým dezénom. Ten býva vybavený s veľkým počtom lamiel a drážok, ktoré majú tvar písmena V.

Štýl jazdy

Kľudný štýl jazdy

Pre kľudnú jazdu, väčšinou v meste, bez náhlych zrýchlení a manévrov, je ideálne zvoliť pneumatiky strednej triedy so smerovým dezénom.

Priemerný štýl jazdy

Pokiaľ máte priemerný štýl jazdy na aute strednej triedy, pričom jazdíte hlavne v meste, sú pre vás vhodné smerové pneumatiky ekonomickej alebo strednej triedy.

Dynamický štýl jazdy

Pri dynamickom a agresívnom štýle jazdy zvoľte smerové pneumatiky, ktoré majú aspoň strednú triedu, po prípade vyššiu triedu.

Výber pneumatík nie je až taký zložitý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Rozhodujte sa podľa vyššie uvedených kritérií, ako je rozmer pneumatiky, terén, po ktorom najčastejšie jazdíte a váš štýl jazdy.

You may also like