Home Technológie 5 prípadov, kedy sa oplatí zájsť do požičovne stavebných strojov

5 prípadov, kedy sa oplatí zájsť do požičovne stavebných strojov

by v f
5 prípadov, kedy sa oplatí zájsť do požičovne stavebných strojov

Požičovne stavebných strojov vám dokážu poskytnúť potrebné vybavenie pre stavebné práce za malý zlomok nákupnej ceny stroja. Mnohé z nich poskytujú aj bonusové služby ako napr. preprava stroja na stavenisko či rýchly servisný zásah v prípade potreby. V článku sme sa pozreli na 5 prípadov, v ktorých sa vám oplatí si stavebný stroj požičať.

1. Striedajú sa u vás väčšie a menšie zákazky

Najväčšou výhodou požičovne stavebných strojov je flexibilita. Stroje, ktoré si zakúpite, majú totiž pevne dané technické parametre, ktoré v prípade potreby nemôžete zmeniť, resp. ich viete zmeniť iba v malom rozsahu (napr. výmenou lyžice na nakladači).

V praxi to znamená, že pri väčších zákazkách, než na aké ste zvyknutí, vám výkon, dosah, rypná hĺbka či iný parameter stroja nemusí stačiť na to, aby ste daný objem prác vykonali dostatočne rýchlo.

Naopak, pri výkonných veľkých stavebných strojoch môže byť problémom obmedzená manévrovateľnosť na menšom stavenisku, ale aj vysoká spotreba paliva či hlučnosť.

Požičovňa stavebných strojov ponúka stroje v rôznych výkonových variantoch, čím zaručí vašej firme flexibilitu, akú jej flotila vlastných stavebných strojov nemusí vždy poskytnúť. Typy a množstvo potrebných strojov si jednoducho zvolíte podľa aktuálnej potreby.

2. Potrebujete jednoúčelové stavebné stroje alebo náradie

Ak riadite malú stavebnú firmu alebo partiu, určite ste sa už stretli s požiadavkami zákazníkov, ktoré sa úplne netýkali portfólia vami poskytovaných prác, resp. služieb. Samozrejme, na každú činnosť existujú špecializované firmy so špecializovaným náradím a strojmi. Čakanie na externého subdodávateľa však často spôsobuje zbytočné prestoje (ktoré sú obzvlášť nákladné najmä počas letnej sezóny).

V tom prípade je lepšie obrátiť sa na požičovňu stavebných, resp. pracovných strojov a splniť požiadavky zákazníka vlastnými silami.

3. Nevenujete sa stavebníctvu a chcete čo najmenej prác outsourcovať

Najmä malí podnikatelia často nemajú finančné prostriedky nazvyš. Preto si aj mnohé činnosti, ktoré priamo nesúvisia s ich hlavnou činnosťou, riešia svojpomocne bez väčšej asistencie stavebnej firmy. Môže ísť napr. o rozsiahlu rekonštrukciu priestorov na podnikanie či okolitého exteriéru.

Ak je to váš prípad, nemusíte na tieto účely hneď kupovať pracovné či stavebné stroje za tisíce či desaťtisíce eur. V požičovniach stavebných strojov máte na výber desiatky až stovky najrôznejších pomocníkov, či už potrebujete zbúrať steny, realizovať výkopové práce, založiť nový trávnik, zlikvidovať staré stromy atď.

Nezabúdajte však, že na väčšie stroje budete potrebovať kvalifikovanú obsluhu so strojníckym preukazom.

4. Ste v omeškaní s prácami

Poznáte to – vyjednávania o veľkých zákazkách trvajú týždne až mesiace a po finálnom podpise zmluvy zistíte, že pre začatie prác bolo už včera neskoro. Pri niektorých veľkých zákazkách zároveň potrebujete posilniť svoju flotilu stavebných strojov.

Výber stavebného stroja je však často zdĺhavý. Musíte pri ňom porovnávať parametre jednotlivých modelov a tiež prihliadať na svoje finančné možnosti aj na návratnosť investície. Na druhej strane, časový tlak, pod ktorým sa ocitnete by váš výber mohol negatívne ovplyvniť.

Aj v tomto prípade je lepšou voľbou požičovňa stavebných strojov. Požičaný stroj vám umožní začať ihneď pracovať a vyhnúť sa tak prestojom, ktoré by mohli „bolieť“ vašu peňaženku.

Požičané stavebné stroje môžu tiež posilniť vašu kapacitu v prípade, že sa dostanete do omeškania uprostred alebo pred koncom zákazky, dôsledkom čoho bývajú často zmluvné sankcie zo strany odberateľa.

5. Rozširujete ponuku služieb alebo v stavebníctve začínate

Málokto je taký odvážny, že do nejakého odboru skočí „po hlave“ a bez predchádzajúcich skúseností. Predsa len sa však môže stať, že budete chcieť expandovať, rozšíriť ponuku svojich služieb a zároveň s tým obstarať stavebné stroje, ktoré by dané práce zvládli.

Než si zakúpiť potrebné stroje za desaťtisíce či státisíce eur s parametrami, ktoré vám nevyhovujú, je lepšie si ich požičať a „oťukať“ si ich pri práci. Až v teréne totiž uvidíte, či je daný stroj dostatočne výkonný, či je vhodný na práce, na aké ste si ho zaobstarali a či spĺňa do bodky všetko, čo od neho očakávate.

Ak so stavebnými prácami iba začínate, alternatívou pre vás môžu byť aj použité stroje.

 

 

 

You may also like