Home Cestovanie 3 spôsoby, ako ušetriť na plavbe jachtou

3 spôsoby, ako ušetriť na plavbe jachtou

by v f
3 spôsoby, ako ušetriť na plavbe jachtou

Pred dovolenkou na jachte vás iste trápi veľa otázok. Neviete, ako plavbu zvládnete. Netušíte, aké zážitky od plavby očakávať. Zároveň si pripravujete priebežný harmonogram plavby. Súčasťou plánovania by mal byť aj rozpočet. Ten sa môže navýšiť i znížiť v závislosti od toho, aké náklady dokážete zredukovať. Prinášame vám 3 tipy, ako ušetriť na plavbe jachtou.

1. Plavbu si čiastočne odmakáte

Rozpočet na dovolenku na jachte môžete pozitívne ovplyvniť presne tak, ako keď kupujete lode na predaj – vyberiete si správne plavidlo. Ak chcete ušetriť na palive, pripravte sa na to, že si musíte časť plavby odmakať. Na palive sa dá totiž ušetriť jedine tak, že dáte prednosť jachte pred motorovou loďou alebo katamaránom.

Jachta je poháňaná plachtami, takže motor budete využívať minimálne. Pripravte sa na to, že nebudete len pasažiermi lode. Na jachte sa musíte zapojiť do naťahovania plachiet a lán. S jachtou ušetríte aj v prístave. Ide o oveľa menšie plavidlo ako katamarán. Na druhej strane sa na jachtu zmestí menej ľudí, takže cena za prenájom sa rozráta na väčšie časti.

Okrem paliva dokážete ušetriť aj na jedle. Ak si pripravíte zásoby vopred, dokážete celé stravovanie vyriešiť na lodi. Na jachte i inom plavidle sa vždy nachádza kompletne vybavená kuchyňa.

2. Urobíte si kapitánsky kurz

Ďalšou položkou, na ktorej môžete ušetriť, je kapitán – skipper. Kapitána zoženiete cez agentúry alebo cez inzeráty na internete. V súčasnosti sa suma, ktorú si kapitán vypýta, pohybuje okolo 150 € na deň. Uvedomte si však, že kapitána musíte aj živiť t.j. dávať mu jesť a musí tiež niekde spať, takže zaberie jedno lôžko.

Skúste sa opýtať v okolí či niekto kapitánsky preukaz nemá. Alebo investujte do budúcnosti a kurz si spravte sami. Kurz Veliteľ námorného rekreačného plavidla dokážete zrealizovať behom týždňa. Len si dávajte pozor na častý omyl začínajúcich námorníkov – kurz Vodca malého plavidla platí len vo vnútrozemí.

3. Výber termínu a prístavu

Rovnako ako výber lode je dôležitý výber termínu. Koncom mája až začiatkom júna je počasie v južnejšie položených krajinách nádherné a ceny za prenájom lode o tretinu nižšie. Máte tiež väčšie možnosti vo výbere prístavov. Vždy sa oplatí menší prieskum a overenie cien za kotvenie.

Dôležité je tiež to, ako sa do prístavu dostanete. V predstihu si rezervujte letenky alebo si dôkladne naplánujte cestu autom tak, aby ste čo najviac ušetrili. Možno si poviete, že dovolenka je o tom, aby ste si konečne užili. No šetrením sa raz môžete dopracovať k tomu, že budete prezerať jachty na predaj a jedna skončí vo vašom vlastníctve.

 

You may also like