Home Technológie Nastupuje éra skladacích smartfónov? Apple by mal svoju verziu predstaviť v roku 2023

Nastupuje éra skladacích smartfónov? Apple by mal svoju verziu predstaviť v roku 2023

by v f
Nastupuje éra skladacích smartfónov? Apple by mal svoju verziu predstaviť v roku 2023

Populárny Samsung i na scénu sa vracajúca Motorola už predstavili svoje verzie moderných skladacích smartfónov. Dočkáme sa podobného modelu aj od Apple? 

S trendom skladacích smartfónov začal Samsung, keď v roku 2019 uviedol na trh revolučný Galaxy Z Fold. Šlo o telefón s dvomi spojenými displejmi, ktorý sa dal otvoriť a zavrieť podobne ako kniha. 

V roku 2020 dokonca predstavil jeho druhú generáciu a takisto o niečo vylepšenú verziu – Galaxy Z Flip. Táto novinka sa viac podobala na staršie vyklápacie telefóny, keďže šlo o bežný smartfón, no so skladacím displejom. Podobný model, Razr 5G, predstavila v tom istom roku aj Motorola. 

Keďže je na trhu už niekoľko typov skladacích smartfónov, očakáva sa, že so svojou verziu príde aj ďalší technologický gigant – Apple. 

Prvý skladací iPhone: Čo o ňom zatiaľ vieme?

Už dlhšie sa hovorí o tom, že Apple takisto pracuje na novom flexibilnom iPhone. V procese testovania by mali byť dva prototypy, ktoré už boli vystavené testu odolnosti. Hodnotila sa najmä odolnosť skladacích pántov, keďže mobil za deň otvoríte a opäť zavriete nespočetne veľakrát.

 

Prvý skladací iPhone by mal mať zaoblené hrany z nehrdzavejúcej ocele ako iPhone 11 z klasického radu. Ak by ste si takýto smartfón chceli kúpiť, pripravte sa, že aj napriek o trochu menšiemu riziku rozbitia displeja naň budete potrebovať kvalitný kryt alebo obal. Obaly na iPhone 11 či 12 však už pravdepodobne nevyužijete, keďže bude mať iné rozmery a najmä skladací systém. 

V hre sú dva prototypy

Apple pravdepodobne testuje dva prototypy skladacích smartfónov. Ten prvý by mal mať mechaniku podobnú Galaxy Z Fold. Čiže dva „samostatné“ displeje, ktoré sa po roztvorení spoja do jedného. Vznikne vám tak malý tablet. A to naozaj, keďže by mal mať uhlopriečku takmer 8 palcov. 

Druhý prototyp má mať tvar písmena V. Skonštruovaný bude teda podobne ako Samsung Galaxy Z Flip alebo Motorola Razr. Oba modely majú mať displej s QHD+ rozlíšením. Zmena však nastane pri jeho dizajne. Výrez pre Face ID zmizne a nahradí ho hrubší horný rámik, čo môže byť o niečo praktickejšie riešenie. Šepká sa aj o vývoji nového Apple Pencil, s ktorým sa bude dať revolučná novinka ľahšie ovládať. 

Nastupuje éra skladacích smartfónov? Apple by mal svoju verziu predstaviť v roku 2023

 

Predpokladá sa, že po viacerých testoch Apple vyberie model s väčším potenciálom a bude sa naplno venovať len tomu. Zatiaľ to však vyzerá, že väčšiu šancu má práve prvý prototyp.  

Predstavia prvý skladací iPhone v roku 2023?

Celý vývoj a testovanie zaberie veľa času. Navyše, Apple si so svojimi novinkami dáva vždy načas. Chce totiž predávať kvalitné zariadenia, ktoré budú mať „vychytané všetky muchy“. Najreálnejšie je, že prvého skladacieho iPhonu sa dočkáme v roku 2023.

Internetom však kolujú aj fámy, že ho na trh nemusia uviesť vôbec. K tomu môže dôjsť vtedy, ak sa im nepodarí vyladiť na testovacom zariadení všetky detaily, alebo keď uvidia, že trh so skladacími smartfónmi nemá veľký potenciál a ľudia do takýchto telefónov neinvestujú.

 

Zdroj: bigstockphoto.com

You may also like