Home Technológie Farebný epoxid? Ako ho docieliť

Farebný epoxid? Ako ho docieliť

by v f
Farebný epoxid? Ako ho docieliť

Epoxid a hlavne epoxidová zalievacia živica je tak skvelým prípravkom, že by bola škoda ho využívať len v základnej, čírej farbe. Takáto priezračná živica je vhodná na opravy nábytku. Na skutočne kreatívnu tvorbu alebo vytvorenie niečoho špeciálneho vám odporúčame vsadiť na farebný epoxid. Viete, ako docieliť, aby váš epoxidový stôl alebo šperky hýrili farbami?

Akú epoxidovú živicu použiť a čo sa s ňou dá robiť

V posledných rokoch je epoxidová živica veľmi skloňovaným pojmom. Epoxid je prípravok, ktorý by mal mať doma každý domáci majster alebo ľudia s tvorivými sklonmi. Na domáce využitie je určená zalievacia epoxidová živica. Tento typ živice je možné zapracovať do rôznych materiálov bez využitia iných technológií. V obchodoch a na e-shopoch nájdete veľa značiek epoxidu. Pri výbere si všímajte dobu tuhnutia daného produktu, jeho viskozitu a najväčšiu možnú hrúbku odliatku. Od viskozity závisí to, ako sa vám bude so živicou pracovať a od hrúbky možnosti jej využitia. Klasická epoxidová živica býva transparentná. Je však do nej možné zaliať rôzne predmety, čím sa zmení na zaujímavý dekoratívny prvok. Ak nechcete do povrchu nič zalievať, tak sa sústreďte na výber pigmentov, ktoré je možné do epoxidovej živice pridávať a vytvárať tak umelecké diela. Farebné epoxidové živice sú materiálom, ktorý využívajú umelci na tvorbu obrazov a sôch. Svoje miesto si farebná živica našla aj v stolárskych dielňach a u výrobcov šperkov.

Farebná epoxidová živica

Epoxidová živica sa nepredáva farebná, ale jej farebnosť docielite pigmentáciou. Pigment do živice sa dá zakúpiť v rôznych farebných prevedeniach. Pigment vytvorí v živici farebné stopy, ale samotná živica zostáva priehľadná. Tieto pigmenty sú práškové i tekuté a veľmi dobre sa do živice zapracujú. Zo začiatku budete potrebovať trochu praxe, ale časom dokážete z pigmentov vytvárať efekty, farebné prelínanie či celé vzory. Pigmenty môžete liať na živicu alebo ich primiešať do živice v malom množstve. Niektorí umelci pridávajú do živice aj rôzne glitre, kamienky, piesok či štrk. Najkrajšie farebné kombinácie je samozrejme možné dosiahnuť len pomocou pigmentov.

Tip na prípravu farebného epoxidu

Na prípravu farebného epoxidu si pripravte číry pohár, do ktorého vlejte živicu a tužidlo v pomere odporúčanom od predajcu. Na premiešanie použite košíkové miešadlo. Do tejto  zmesi nasypte malú lyžičku pigmentového prášku. Opäť všetko dobre premiešajte. Ak sa vám zdá, že je živica málo pigmentovaná, tak pridajte trochu viac farbiva. Farebný epoxid vylejte na zvolený materiál až vtedy, keď si budete istí, že sa pigment plne integroval do živice.

 

 

You may also like