Home Technológie Dáte si Oreo? Nový android od Googlu?

Dáte si Oreo? Nový android od Googlu?

by v f

Technológie v dnešnej dobe napredujú míľovými krokmi. Ani ste si poriadne nestihli užiť android 7, už je tu zase nová verzia. A áno, ako možno hádate, nesie opäť názov určitej sladkosti. S tým si jednoducho v Googli pokoj nedajú. A tak vás po sladkom Nougat-e, čaká chrumkavé OREO. No bude naozaj také chrumkavé, ako sa zdá na prvý pohľad?

V Googli je to proste zvyk, že novým verziám operačného systému Android prideľujú kódové označenia sladkostí. Aj tie však majú určitú postupnosť. Začínajú totiž na písmená idúce za sebou podľa abecedy. Verzia 4.4 bola KitKat, od verzie 5.0 sme si zvykali na Lollipop, Marshmallow či minuloročný Nougat.

S ďalšou, v poradí už ôsmou verziou, obľúbeného operačného systému, tak bolo na rade písmeno „O“. Spoločnosť tak nenechala nič na náhodu a Android pomenovala po známom produkte populárneho výrobcu čokoládových sušienok s mliečnou náplňou. A tak prišiel na svet nový Android 8.0 Oreo.

Je sa na čo tešiť …

Technologický gigant prisľúbil, že nový Android 8.0 Oreo by mal byť až dvakrát rýchlejší ako predchádzajúca verzia Nougat. Taktiež by mal menej zaťažovať batériu, čo rozhodne ocenia všetci používatelia. Batéria v smartfónoch by vám tak mala vydržať o niečo dlhšie.

Systém začne výrazne obmedzovať aplikácie bežiace na pozadí. Čo sa týka rýchlosti, výrazne sa skráti aj čas, za ktorý sa vypnutý alebo vybitý mobil naštartuje po zapnutí. Už z minulých verzií totiž možno poznáte, že práve zapínanie smartfónu s Androidom zaberalo vcelku dosť času. Po novom by ste tak mali smartfón zapnúť oveľa rýchlejšie.

Nový Android si bude aj viac pamätať. Menej často budete zadávať otravné prihlasovacie mená a heslá. Systém si ich konečne zapamätá a uloží. Vám postačí prvotné prihlásenie do konta Google, kde vás už čakajú všetky kontakty a telefónne čísla.

Menšou novinkou, ktorú nový Android prinesie, je možnosť pracovať v špeciálnom režime “obraz v obraze”. Aplikácie tak budete môcť používať aj dve naraz – jedna  sa vám zmenší do malého okienka a druhá bude fungovať normálne.

Túto funkciu možno už poznáte z televízie. Výrazne vám však môže pomôcť, keďže video alebo hovory vďaka tomu pobežia ďalej v malom okne, aj počas toho, ako na displeji robíte niečo iné.

Lepšie notifikácie

Zmenou si prešli aj notifikácie. Na to, že ste niečo zmeškali, vás upozorní bodka na príslušnej ikone aplikácie. Áno – ak sa vám to zdá povedomé, podobnú funkciu používajú napríklad iPhone-ny.

Pozitívnejšiu zmenu však vidíme v možnosti používať niektoré aplikácie aj bez toho, aby ste ich inštalovali do vnútorného úložiska svojho mobilu. Budú sa dať spustiť priamo v internetovom prehliadači po otvorení príslušného odkazu.

Mám aktualizáciu aj ja?

Možnosť stiahnuť si aktualizáciu by mali mať už tradične majitelia smartfónov zo série Google Pixel, ktorých softvér má pod palcom takmer výhradne internetový gigant Google. Nemusíte sa však obávať. O niekoľko týždňov či mesiacov ho do svojich systémov zapracujú aj ostatní výrobcovia. Aktualizáciu by tak mali dostať znovuzrodené Nokie 3, 5, 6, 8 či Samsungy Galaxy S7, S7 edge.

Pre niektoré tohtoročné a minuloročné modely už Oreo prisľúbili aj Huawei P9, P10, Mate 9, Honor 8 a 9, HTC 10 a U11, U Ultra, LG G6, Lenovo série Moto Z a Moto G či Sony série Xperia X a Xperia XZ. Výnimkou nebudú ani vlajkové lode Samsung Galaxy s8 a s8+.

Oplatí sa aktualizovať?

Na túto otázku jednoznačná odpoveď neexistuje. To či sa vám oplatí aktualizovať na nový Android 8.0 Oreo, záleží na vás a na vašom smartfóne. Ak už aj budete mať k dispozícií novú verziu androidu, majte na pamäti, že nový systém pri inštalácií zaberie o niečo viac pamäte. Ak teda máte smartfón, ktorý disponuje malou veľkosťou úložného priestoru, aktualizovať by sme vám moc neodporúčali.

Ak však máte pamäte dostatok, aktualizáciou si pomôžete. Nie len že sa váš systém kozmeticky upraví a vy možno zbadáte drobné zmeny – napríklad spomínané notifikácie, nové emotikony, pestrejšiu paletu farieb pre nové displeje, možnosť uspať notifikácie na ľubovoľný čas a podobne. Ak k tomu pridáte aj spomínané zrýchlenie chodu systému, zjednodušenie prihlasovania a šetrenie pamäte otváraním aplikácií online, zistíte, že sa nový android zaručene oplatí aktualizovať.

4g dáta

Nový android by mal mať aj lepšiu kontrolu spotreby dát.  Vďaka tomu uvidíte, ako rýchlo sa vaše dáta míňajú. Ak ich predsa len budete mať nedostatok, stačí navštíviť eshop 4ky a vybrať si jeden z dátových balíkov GIGA alebo GIGA plus. A rýchly 4g internet si tak môžete užívať naďalej naplno.

You may also like