Home Cestovanie Alternatívy ku kovovým snehovým reťaziam

Alternatívy ku kovovým snehovým reťaziam

by v f
Alternatívy ku kovovým snehovým reťaziam

Pre každého šoféra, ktorý jazdí do hôr len veľmi zriedkavo, je otázkou návratnosť investície do kovových snehových reťazí. Pokojne sa môže stať, že po kúpe takýchto reťazí ich nikdy nepoužije a budú len zaberať miesto v kufri vozidla. Našou radou pre uvedených šoférov je to, aby sa poobzerali po vhodných alternatívach. Aké možnosti v oblasti snehových reťazí máte?

Kde sa vám zídu snehové reťaze

Drvivá väčšina šoférov si kúpi snehové reťaze len preto, že sa obávajú pokuty v horských oblastiach. V takýchto oblastiach sa môže stať, že narazíte na úseky ciest, ktoré sú vyznačené dopravnou značkou Použiť protisklzové reťaze. Ak k podobnému úseku prídete, neostáva vám na zasneženej vozovke nič iné, ako si snehové reťaze nasadiť. Teda jedine v prípade, že nejaké vlastníte. Bohužiaľ v takejto situácii nestačí majiteľom SUV ani to, že majú nové zimné pneumatiky. Snehové reťaze na SUV 4×4 sú tak isto povinné ako pre malé vozidlá. V tomto momente sa musíme pozastaviť nad otázkou, prečo si snehové reťaze nekúpite? Okrem kovových existujú aj iné alternatívy, ktoré vám v šlamastike zachránia minimálne čas strávený pri čakaní na odťahovku, keď zapadnete do snehu. Snehové reťaze vám pomôžu aj pri výjazde z parkoviska, pri stúpaní do zasneženého kopca alebo na ceste, ktorá sa zmení na šmykľavku.

Nemusíte investovať stovky eur

Naozaj kvalitné oceľové reťaze so samoupínaním môžu stáť nemalé peniaze. Ich textilné a tekuté alternatívy už nie. Textilné snehové reťaze nájdete v špecializovaných obchodoch vo viacerých podobách a na všetky typy vozidiel, napríklad aj ako reťaze na dodávky. Posledné roky sa tešia veľkej obľube textilné reťaze s názvom AutoSock. Tieto reťaze sú tak účinné, že ich Európska únia schválila ako plne funkčnú náhradu za kovové. V prípade, že sa do hôr absolútne nechystáte ísť, tak vám budú stačiť aj lacnejšie varianty textilných reťazí. AutoSock sú predsa len o niečo drahšie a ich cena sa môže vyšplhať k cene najlacnejších kovových reťazí. Všetky značky textilných snehových reťazí sa na kolesá nasádzajú veľmi jednoducho a sú skladné. Okrem textilných reťazí je možné použiť reťaze tekuté. Tekuté snehové reťaze zlepšujú trakciu pneumatík na snehu a ako prvá pomoc vám dobre poslúžia. Fungujú na princípe stretu s vlhkosťou, kedy sa chemikália v spreji zmení na tvrdú zmes priľnavú na povrch vozovky. Po pár kilometroch jazdy sa tieto reťaze z pneumatiky samé odstránia.

 

 

 

You may also like